Fizik Tedavi ve Yüzme

Özellikle ergenlik öncesi okul çağında tek taraflı çanta kullanımı, masa başında yanlış postür duruşuyla birlikte uzun süreli ders çalışmak, yanlış ayakkabı seçimi, genetik faktörler, hastalık ve travma sonucu vücüdun bazı fiziksel fonksiyonlarının zayıfladığı görülmektedir. Bu zayıflığın düzeltilmesi için suyun içerisinde yapılan fiziksel yönteme “tedavi yüzmesi” adı verilir. Diğer bir anlamıda “su içinde hareket yoluyla tedavi”dir.

Tedavi yüzmesinin asıl amacı güçsüz kasın yada kasların kuvvetinin yeniden kazandırılması, dayanıklılığın tekrar geri getirilmesi, kasların koordinasyonunun eski hale getilmesi ve güçsüz kas gruplarının hareket etme derecesinin genişliğinin tekrar kazandırılmasıdır.
Tedavi yüzmesinin etkilerinin pozitif yönde sağlanabilmesi için anotomi, kas fizyolojisi, biomekanik ve kinesioloji bilgilerinizin kuvvetli olması son derece önemlidir.

Bir tedavi yüzme programı düzenlenirken mutlaka doktorun teşhisi ve tavsiyesi gözönüne alınarak kişinin durumu hakkında bilgi edinmek ve kişiye özgü uygun yüzme programı uygulamak son derece önemlidir. Aksi taktirde yanlış yüzme programı ve yanlış yüzme teknikleriyle kişiye zarar verebilirsiniz!

Kişinin tedavi yüzmesi programında uygun sonuç alabilmesi için fiziksel kusurun ne olduğunu ve neden olabileceği konusunda bilgi verilmeli, program süresince kişinin motivasyonu yüksek tutulmalı, uygulanan yüzme tekniklerinin içeriği ve nasıl etki edeceği anlatılmalı, en önemliside moral verilmelidir.

Neden “tedavi yüzmesi” diyoruz?

Çünkü kişinin vücudunun suyun içerisindeki tam bir yatay pozisyonda olmasıyla birlikte, özelliklede omurga seviyesinde uygulanan yüzme teknik programları ve düzeltici egzersiz hareketleri çok daha kolay ve çok daha etkili bir şekilde kişiye    uygulanabilmektedir.

Yüzme Antrenörü

Dr. Kenan IŞILDAK

“Fizik Tedavi ve Yüzme” için bir yorum

  1. Merhabalar boyun fıtığı ve sağ kol dirseğimde sinir sıkışması mevcut şuanlık ilaç ile tedavi görüyorum vereceğiniz dersler ile bu hastalıklarıma uygun olurmu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir