Yetişkinler Yüzme Öğrenebilirler mi?

Kesinlikle EVET!

Birçok insan, çeşitli   sebeplerden dolayı, belli bir yaşa kadar yüzmeyi öğrenememiştir. Yetişkinin yaşadığı bölgede yüzme öğrenmesini kolaylaştıracak ortamların bulunmaması (deniz, yüzme havuzu) bir sebep olabilir. Başka bir sebep, yetişkinin bir sebepten dolayı sudan korkmasıdır.

Sudan korkmak, öğrenilmiş bir duygudur. Hiç kimse sudan korkarak doğmaz, sudan korkma kalıtsal bir “hastalık” değildir! Genelde, sudan korkan kişi ya suyla ilgili olumsuz bir durum yaşamıştır (boğulma tehlikesi vb) ya da suyla ilgili olumsuz bir olay algılamıştır(aile/arkadaş boğulması, hafızada iz bırakan televizyon programları, vb).

Yetişkinlerde verilen yüzme eğitiminin başarılı olması için sudan korkma nedenini iyice araştırmak gerekir. Yüzme programına katılan yetişkinin hafızasında açık suda yüzerken yıldırım çarpması anısı (basit bir film sahnesinden) varsa, muhtemelen o kişi yüzme havuzunda tedirgin olacaktır ve ona kapalı yüzme havuzunda eğitim vermek çok daha verimli olacaktır.

Birçok yetişkin genelde sudan korkma duygusunun yanında, suyun içinde nefes alamama ve ayakların yerden kesilme korkusunu da dile getiriyorlar. Her iki korku da normaldir.”Suyun içinde nefes alamıyorum” gerekcesiyle gelen yetişkine, bu durumun normal olduğunu, aslında suyun içinde nefes alınmadığının anlatılması gerekmektedir. Yüzen insanlar nefesi ağız yoluyla dışarıdan alıp, suyun içerisinde burun yoluyla veriyorlar, tekrar nefes almaları gerektiğinde ise, nefesi yine suyun dışından alıyorlar. Suyun içinde ayakların yerden kesilme korkusu ise, yine normaldir. Çünkü suyun kaldırma kuvveti , vücudun alışık olmadığı bir pozisyona geçmesini sağlayacaktır. Karada yaşarken desteği ayaklarımızla yerden sağlıyoruz. Suda ise, desteği vücudun her bir tarafı ile, sudan alıyoruz.İyi bir destek sağlamak için suyu nasıl kullanması gerektiğini bilmek gerekir. Bu da iyi bir yüzme programına katılmakla öğrenebilecek bir durumdur.

Yüzme Antrenörü

Dr. Kenan IŞILDAK

 

“Yetişkinler Yüzme Öğrenebilirler mi?” üzerine 4 yorum

  1. tam da bu durumlari yasiyorum ve cok guzel bisekilde yuzmek istiyorum sizin kaliteli denegiminize ögretilerinize ihtiyacim var yuzmeyi ogrenmek istiyorum lütfen yardimci olun 🙁

    1. Merhabalar. Tabiki eğitimlerimize katılarak yüzmeyi en doğru şekilde alanında uzman eğitmenlerimiz tarafından kolayca öğrenebilirsiniz. İletişim numaramızdan bizlere ulaşmanız yeterli. Sağlıcakla ve sporla kalmanız dileğiyle.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir