Yüzme sporu yalnızca performans için mi yapılmalıdır?

Çocuklarımızı bir spor kulübüne yönlendirirken onlardan başarılı olmalarını bekliyor ve bunun için çok çalışmalarını istiyoruz. Başarı sadece çok fazla çalışarak mı geliyor? Makinelere yapmaları gereken bir işin fonksiyonunu kodladığımız zaman biz onları durdurana kadar o işi yapmaya devam ederler. Birer makine olmadığımıza göre sadece çok çalışma ile başarılı olamayız. Elbette bilimi esas alan araştırmacı bir antrenör ışığında antrenmanlara istikrarla katılım sağlayarak başarılı olabiliriz. Altını çizdiğimiz anahtar kelime ” istikrarla katılım ” bizim asıl problemimiz.

Çocuğunuzu spor kulübüne yönlendirdiniz, çalışmalar harika gidiyor veya siz öyle düşünüyorsunuz. Bir antrenman günü çocuğunuz size ” Ben bugün yüzmeye gitmek istemiyorum. ” dedi. Zorlamalar işe yarayacak mı? Fiziksel açıdan tam bir iyilik halinde olan çocuğunuzun hiç bir ihtiyacını da yarım bırakmadınız. Öyleyse sorun nedir? Çocuğumuzun sosyolojik ihtiyaçlarını yeterince doyurmuyor olabiliriz. Çocukların spor yaptığı kulüpte başarı, mağlubiyet, aidiyet duygusu, kendini gerçekleştirme, saygı gibi ihtiyaçlarını spor aktiviteleri sırasında yeterince karşılayabilmesi gerekmektedir. Bu ihtiyaçlar karşılandığı taktirde mutluluk kaçınılmazdır. Mutlu olduğu sürece o sporun içinde olmak isteyecektir!

Yüzme sporunu baz alarak yazımıza devam edelim. Dört stili ( Kelebek, Sırtüstü, Kurbağalama, Serbest ) hatasız yüzen bir sporcumuz olduğunu varsayalım. Kendi yaş grubunda en iyi dereceyi yapmak zorunda değil. Rakiplerinin gerisinde olduğu için yüzme sporundan uzaklaşması da gerekmiyor. Antrenörlerin daima en iyi beşliyi yüzdürmesi ne kadar doğru? Spor kulüpleri ve devlet kurumlarının ortaklaşa çalışmaları ile eğlence müsabakaları, bölgesel şampiyonalar sıklıkla düzenlenerek amatör ruhu güçlendirmeleri gerekmektedir. Yüzme sporuna olan talep ancak bu şekilde artırılabilir. Gündelik sıkıntılardan uzaklaşmak, zinde olmak için de yapılabilir bu spor. Özellikle altyapı antrenörleri yüzme sporunun ülkemizdeki geleceği için bu hususa oldukça özen göstermeli..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir